T-MASTER okazał się skuteczny.

03 wrzesień 2019

Innowacyjne rozwiązanie segregacji odpadów okazało się skuteczne !

Po 3 miesiącach funkcjonowania na osiedlu „Płońska” w Ciechanowie Pilotażowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master liczba segregujących gospodarstw domowych wzrosła z niespełna 10 % do 90%. Wolontariusze Fundacji Łydynia przeprowadzili anonimową ankietę wśród mieszkańców osiedla. W badaniu wzięło udział 270 osób, czyli 90% użytkowników nowego systemu, który od 11 maja funkcjonuje w mieście. Opinie ankietowanych w zdecydowanej większości są pozytywne i wskazują na skuteczność systemu motywującego do segregacji odpadów.

Warto podkreślić, że prawie 83% ankietowanych nie chciałoby powrotu do starego systemu na swoim osiedlu. Prawie 65% przyznaje, że nie segregowało odpadów przed wprowadzeniem programu. Prawie 83% ankietowanych wskazuje na walory estetyczne, a prawie 71% potwierdza, iż czuje się bezpieczniej na swoim osiedlu dzięki monitoringowi zainstalowanemu w celach zabezpieczenia nowych pojemników. 84% pytanych mieszkańców stwierdziło, że z całą pewnością poleciliby system innym osiedlom w swoim mieście.

W sierpniu, na wszystkich klatkach schodowych, w każdym z 8 bloków objętych programem, pojawiły się plakaty z wynikami lipcowej segregacji. System wskazał gospodarstwa domowe, których aktywności w ogóle nie zarejestrowano. Zarząd Towarzystwa Budownictwa Społecznego skierował pisma przypominające mieszkańcom, iż nowy prowadzony pilotażowo system segregacji odpadów jest obligatoryjny i zachęcił do aktywnej segregacji.

Pod koniec sierpnia wykonaliśmy pierwsze kontrole jakości, sprawdzając poprawność zadeklarowanej przez mieszkańców frakcji w workach opatrzonych kodami kreskowymi. Wykorzystaliśmy do tego stworzoną przez siebie aplikację. To kolejny krok mający na celu uszczelnienie procesu segregacji.

Program bedzie kontynuowany przez kolejne 3 miesiące na osiedlu w Ciechanowie.