Z cyfrowego śmietnika…, czyli dane pochodzące z pierwszych zdigitalizowanych miejsc gromadzenia odpadów w Polsce
Ile odpadów wyprodukował przeciętny Polak podczas minionych Świąt Wielkanocnych a ile w latach ubiegłych? Sprawdziliśmy to!
W okresie od przedświątecznego, wielkanocnego czwartku do wtorku włącznie przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce wytworzyło ok. 9,11 kg odpadów – pokazują dane ponad 20 000 mieszkańców, zgromadzone w aplikacji mOdpady, będącej elementem Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów firmy T-Master.
Świąteczne statystyki z wybranych regionów Polski
- Najwięcej odpadów wyprodukowaliśmy w 2021 roku– aż 9,97 kg,
- Najmniej odpadów wyrzuciliśmy w 2025 roku – 8,56 kg.
Pozytywnym zjawiskiem jest cykliczny spadek wyprodukowanych przez Polaków śmieci na przestrzeni minionych lat. To z kolei świadczy o tym, że nasi rodacy coraz poważniej traktują potrzebę ograniczania produkowanych odpadów i obowiązek ich segregowania. Mają również świadomość, że można nimi odpowiednio zarządzić i ponownie wykorzystać.
Kiedy wyrzucamy najwięcej?
W ostatnie Święta Wielkanocne większość z nas robiła porządki i gotowała w piątek i sobotę, a niedzielę oraz poniedziałek przeznaczaliśmy na czas dla rodziny i delektowanie się świątecznymi smakołykami.
Coraz mniej marnujemy jedzenia i coraz lepiej planujemy ten czas – kupujemy rozsądniej, gotujemy bardziej świadomie.
Wielkanocna tradycja w ekologicznym wydaniu
Wielkanoc to czas radości, spotkań i... wzmożonej konsumpcji. Ale nie musi to oznaczać nadmiaru odpadów. Warto planować święta z głową – kupować tyle, ile faktycznie potrzebujemy, i pamiętać o prawidłowej segregacji. Łącząc tradycję z rozsądkiem, nie tylko dbamy o budżet, ale i o środowisko. Tym bardziej, że mieszkańcy bloków z SISO już teraz segregują odpady na poziomie 53% – to wynik, który pokazuje, że wspólnie możemy osiągnąć jeszcze więcej.
Kolejnymi danymi z cyfrowego śmietnika podzielimy się po majówce.